Elektronik Ticaretin Özellikleri ve Avantajları

ELEKTRONİK TİCARETİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan e- ticaret, beraberinde yeni özellikleri ve avantajları da getirmiştir. Bu başlık altında özelliklerinden bahsedilirken aynı zamanda avantajlarına da değinmiş olunacak. Çünkü bu özellikler, fiziksel ticarette bulunmayan birçok kolaylık ve yeniliği de bünyesinde barındırmaktadır.

Aslında bu sektöre adım atmak isteyenlerin kendilerini vererek okuması gereken en can alıcı noktalardan biri de burasıdır. Bu kısım dikkatle okunursa, elektronik ticaretin inovatif ve yenilikçi özelliklerinin çekiciliği konusunda fikir birliğine varılma olasılığı yüksektir.

Pazar Genişliği

Geleneksel ticarette pazar, tabiri caizse tezgahın açıldığı yerde iken, elektronik ticarette internet erişiminin sağlandığı her yerdedir. Sadece belli bir konumda bulunan hedef kitleye hitap etme zaruriyetini ortadan kaldırmıştır. Yani satışa sunulan ürün ya da hizmeti aynı anda hem Marmara Bölgesi’ndeki hem Karadeniz Bölgesi’ndeki müşteriler satın alabilir. Coğrafi anlamda sınırların ötesine geçebilmeyi sağlamakla beraber, ulaşım maliyeti, zaman ve bunun gibi birçok konularda da tasarruf etmeyi sağlar.

Hedef Müşteri Kitlesi

Bir önceki başlıkta pazarın kuruluş yerinin dijital ortamda olmasının avantajlarından bahsedilirken, burada ise hedef müşteri kitlesinin sınırsız oluşu kastedilmektedir. Fiziksel şartlarda çeşitli ülkelerden orta halli bir işletmeye erişim neredeyse imkansızken elektronik ticarette bu gayet mümkündür. Dünya nüfusu üstünkörü düşünülecek olursa dahi bu sektörün ne kadar fırsatlara açık olduğunun tespiti yapılabilir.

Karşılıklı İletişim

Televizyon, radyo gibi tek yönlü iletişim araçlarının aksine elektronik ticarette bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlar öne çıkmaktadır. İşletmelerin web sitelerinde bulunan yorum alanları, forum sayfaları, e-posta, telefon numarası gibi iletişim kanallarıyla sağlanan etkileşimler, büyük ve önemli bir yenilik olarak ortaya çıkmıştır. Potansiyel müşterilerin akıllarında iyi bir şekilde kalmanın yanı sıra sorularına da cevap verebilecekleri bu kanallar, işletmelerin ikna kabiliyetini de sergileyebileceği fırsatlar sunar.

Etkileşim, güven ortamının sağlanmasında etkili bir rol oynar. Tüm insanlar hayatlarında müşteri rolünü almaktadır. Etkileşimin önem derecesini kavramak için müşteri gözüyle bakabilmek dahi yeterli olacaktır.

Müşteriye Özel Hizmetler

Çeşit ve rekabet arttıkça müşterilerin tercih etme ile ilgili kararları değişkenlik göstermeye başlamıştır. Üstelik burada bir diğer dikkat edilecek nokta da müşteri sayısındaki artıştır. Üretilen ürün veya hizmetlerin tüm müşterilere aynı anda hitap etmesi imkansızdır. Bu yüzden zaman zaman müşterilerin istek ve ihtiyaçları kişiye özel olarak tespit edilmelidir.

Günümüzde birçok işletme, müşterilerinin almış olduğu ürünleri ve ürün kombinasyonlarını kullanmış oldukları sistemlerle tespit ediyor. Neticede, bu tespit ile elde edilen verilere göre müşterilere kısa mesaj, e- posta gibi iletişim kanallarında özel olarak reklamlar yapılıyor, indirim gibi fırsatlar bildiriliyor.

Hali hazırda üretilmiş ürünün seçeneklerini müşteriye özel olarak sunmanın haricinde bir de müşterinin isteğine göre üretim yapılabiliyor. Özellikle dijital ortamdan sunulan platform hizmetleri veya diğer dijital ürün/ hizmetler birçok zaman müşteri talebine göre üretiliyor. Müşteriler, satın alacakları ürünün kendi zevklerine uygun olmasından memnuniyet duyuyor. Pazarın birçok alanında bu yöne yoğunluk zaten başlamış durumda.

Tüm bu sebepler göz önüne alındığında müşteri taleplerine kulak vermenin ve onlara hitap edebilmenin, işletmelerin kendi yararlarına olacağı sonucu rahatlıkla görülmektedir.

Küresel Ölçütler

Ticaret dünyasına girmek için gerekli prosedürler vardır. Geleneksel ticarette bu prosedürler oldukça maliyetli ve çeşitli iken, internet dünyasında daha standarttır. Bu standartlar maliyeti düşürmede büyük rol oynar. Bir tek maliyet değil, yine zaman ve iş evrelerinde kolaylıklar sağlar.

Kaliteli ve Ulaşılabilir Bilgi

Bilginin paylaşılması ve depolanması açısından herhangi bir kısıt bulunmadığı için bilgi hem içerik zenginliği hem de kalite kazanıyor. Konuya hakim ve alanında uzman kişilerin paylaştığı bilgiler teknolojinin avantajlarından biri olarak yerini alıyor.

Bilgilendirme Özgürlüğü

Geleneksel yöntemlerin uygulandığı ticaret şeklinde, reklam veya tanıtım sırasında ürün ile alakalı bilgileri sunmak kısıtlıdır. Fiziksel ticarette zaman, maliyet ve benzeri gibi sebeplerden ortaya çıkan kısıtlamalar ile ürün hakkında sadece önemli noktalara değinilebiliyor. Birçok zaman bu bilgiler yetersiz kalıyor, ürün veya hizmet yeterince tanıtılamıyor. Neticede bu durum müşterilerin ürün veya hizmetten vazgeçmesine sebep olabiliyor.

Elektronik ticaret, bu kısıtlamayı ortadan kaldırmıştır. Sanal ortamda ürün veya hizmetin açıklamasına daha detaylı bilgiler yazılabilir hale geldi. Kısaca özetlenirse elektronik ticaret dünyası, istenilen bilgiye ulaşmada ve içerik zenginliği konusunda etkili bir ortam sunmaktadır.

Sosyal İçerik Üretme

Üretilen ve sunulan ürünlerin tek çeşit olmasının yanı sıra artık kullanıcılar da fikirlerini paylaşabiliyor. Yani geleneksel ticarette üretici, sunduğu ürünle kullanıcıya yön verirken; artık kullanıcı, fikrini veya içeriğini paylaşarak üreticiye yön verebiliyor. Aynı zamanda kullanıcıların internet üzerinden içerik üretebilmesi, sosyal anlamda bir ağ kurulabilmesini de sağlıyor. Bu durumun avantajlarından biri de ortaya çıkan mal ve hizmetin daha işlevsel hale gelmesidir.